Maestro Jörg Demus is geboren St. Pölten, Oostenrijk, op 2 december 1928. Zijn moeder was een concertvioliste en zijn vader Prof. Otto Demus, een alom gerespecteerd historicus. Op zesjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste pianolessen en op zijn elfde werd toegelaten aan de Staatsmuziekacademie van de stad Wenen. Naast het vaste leerplan studeerde Jörg Demus piano bij Walter Kerschbaumer, orgel bij Karl Walter, orkestdirectie bij Hans Swarowsky en Joseph Krips en compositie bij Joseph Marx. Na zijn studies in Wenen studeerde hij in het buitenland eerst bij Yves Nat in Parijs, dan bij Walter Gieseking in Saarbrücken, en later bij beroemdheden als Wilhelm Kempff, Edwin Fischer en Arturo Benedetti-Michelangeli.
Jörg Demus was 14 toen hij zijn debuut vierde in de Brahms-zaal van het prestigieuze “Gesellschaft der Musikfreunde” (Musikverein) in Wenen. In 1950 debuteerde hij in Zürich en London en in 1951 ondernam hij een eerste grote concerttournee door Zuid-Amerika. Zijn optreden in Salle Gaveau (1953) was een heuse sensatie. De muziekrecensent, Clarendon, schreef n.a.v. dit recital, kort en krachtig : “Jörg Demus joue et gagne.” In 1956 sleepte Jörg Demus de “Premio Busoni” in het kader van de Internationale Muziekwedstrijd van Bolzano in de wacht. Sedert die periode heeft hij zowat op alle plekken van de Oude en Nieuwe wereld concerten gegeven. Sedert zijn debuut in New-York is hij tot op heden toe, ieder jaar teruggekeerd naar de Verenigde Staten voor concerten en recitals. Niet minder regelmatig concerteerde hij in Azië en Australië. In Japan is hij nog steeds en onverminderd verschillende keer per jaar te gast. In de loop van zijn immense loopbaan, was hij niet alleen solo te horen en te zien op ’s werelds grootste podia en festivals hij heeft concerten gegeven onder leiding van dirigenten als Herbert von Karajan, Joseph Krips, Carlo Zecchi, André Cluytens, Wolfgang Sawallisch, Seiji Ozawa om er maar enkele te noemen.
Aan de immense discografie van Jörg DEMUS kan men gerust een apart hoofdstuk wijden. Tot op heden toe speelde hij zo’n slordige 350 LP’s CD’s en videoopnamen bij elkaar. Hij heeft integrales op zijn naam van het solo pianowerk van Robert Schumann en Claude Debussy, maar ook J.S. Bachs Wohltemperierte Klavier en diverse concertos van Bach, Haydn, Mozart, Beethoven en Schumann werden door hem ingespeeld. Daarnaast nam hij tal van kamermuziekwerken op met het “Wiener Philharmonisches Kammerensemble” en een ontzettend groot aantal Lieder, met Lied vertolkers van de bovenste plank als Dietrich Fischer-Dieskau, Elisabeth Schwarzkopf, Elly Ameling en Peter Schreier.
Zijn passie voor historische instrumenten heeft er toe geleid dat hij vandaag over een indrukwekkende verzameling pianoforte’s. Ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van Beethoven, speelde Jörg Demus op Broadwood en Graf pianos bij het Beethoven-Festival in Bonn. In de buurt van Salzburg richtte hij met groeiend succes het “Jörg Demus Museo Cristofori” op. Bezoekers kunnen er van alles opsteken over de geschiedenis van de piano. Daarnaast is Jörg Demus nog steeds actief als pedagoog met master-classes in Europa (ILMA Wenen, etc.), de V.S.A. en Hij publiceerde een aantal essays onder de titel : “Abenteuer der Interpretation” (“De avonturen van de vertoking”), uitgegeven bij Brockhaus en schreef een boek over Beethovens pianosonates. Jörg Demus is ook actief als componist – van zijn hand zijn er sonates voor viool en piano, voor cello en piano, pianotrio’s, werken voor piano solo en tal van Lieder. |